ШОЛОМИ ТИПУ “ЧОРНА МОГИЛА”: НОВІ ЗНАХІДКИ ТА ПРОБЛЕМА ПОХОДЖЕННЯ

  • Артем Папакін Київський національний університет імені Тараса Шевченка
  • Юлія Безкоровайна Національний музей історії України
  • Володимир Прокопенко Інститут біоорганічної та нафтохімії НАН України

Анотація

Стаття має на меті ввести у науковий обіг дві раніше не публіковані знахідки сегментів шоломів типу “Чорна Могила”, що зберігаються у НМІУ та Національному військово-історичному музеї України. За відсутності археологічного контексту чітко датувати знахідки неможливо, тому розглянуто аналогії цим предметам захисного озброєння. Шляхом порівняння з іншими шоломами типу “Чорна Могила” та їхніми частинами, а також вивчення можливостей поширення шоломів цього типу Центральною та Східною Європою у ІХ–Х ст., зроблене припущення щодо їх виготовлення на території Хозарського каганату та імпорту до Середнього Подніпров’я не пізніше другої чверті Х ст.

Ключові слова: шолом, озброєння, Національний музей історії України, Національний військово-історичний музей України, Хозарський каганат, Середнє Подніпров’я

Біографії авторів

Артем Папакін, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

кандидат історичних наук, асистент кафедри історії Центральної та Східної Європи, Київський національний університет імені Тараса Шевченка (Київ, Україна)

Юлія Безкоровайна, Національний музей історії України

завідувач сектору “Середньовічна археологія” науково-дослідного відділу збереження фондів, Національний музей історії України (Київ, Україна)

Володимир Прокопенко, Інститут біоорганічної та нафтохімії НАН України

кандидат хімічних наук, науковий співробітник, Інститут біоорганічної та нафтохімії НАН України (Київ, Україна)

Опубліковано
2017-09-15
Як цитувати
Папакін, А., Безкоровайна, Ю., & Прокопенко, В. (2017). ШОЛОМИ ТИПУ “ЧОРНА МОГИЛА”: НОВІ ЗНАХІДКИ ТА ПРОБЛЕМА ПОХОДЖЕННЯ. Науковий вісник Національного музею історії України, (2), 45-56. вилучено із http://visnyk.nmiu.com.ua/index.php/nv/article/view/124

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають